Si tė kurohet reumatizmi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si tė kurohet reumatizmi

Mesazh nga Barbi prej Mon Nov 30, 2009 3:05 pm

Reumatizmi ėshtė shkaku i dytė, pas sėmundjeve tė qarkullimit tė gjakut, qė shkakton mė tepėr paaftėsi pėr punė. Mė tepėr se 50 pėr qind e njerėzve mbi 65 vjeē vuajnė nga kjo sėmundje, ndėrsa kjo pėrqindje ėshtė mė e lartė te seksin femėr.

Diagnostfikimi
Tė gjitha format e sėmundjeve reumatike,duke filluar qė nga artrozat e deri tek osteoporoza,nga dhimbjet e belit e deri tek artriti reumatoid, janė tė rėnda pėr t’u trajtuar nėse zbulohen me njė vonesė tė madhe. Andaj, ėshtė mjaft e rėndėsishme tė kapen me kohė shenjat e para. Diagnostifikimi mund tė bėhet me mjaft sukses, meqė simptomat e para tė kėsaj sėmundjeje hetohen lehtė. Le t’i njohim sė bashku.

Artriti reumatoid.
Ėshtė forma mė rėndė e sėmundjeve reumatike,qė fillon me njė inflamacion tė artikulacioneve, vihet re qė nė mėngjes herėt,me t’u zgjuar nga gjumi.Shfaqet me lėvizjen e vėshtirėsuar tė duarve, qė mund tė zgjasė edhe deri nė njė orė. Nė kėto raste ėshtė mirė tė paraqiteni menjėherė te specialisti, i cili do t’ju
kėshillojė njė sėrė ekzaminimesh laboratorike pėr tė vėrtetuar praninė e faktorit reumatoid nė serumin e gjakut tuaj. Mirėpo, kujdes! Vetėm analizat nuk mjaftojnė. Pėr konstatimin e diagnozės ka ende nevojė pėr njė krahasim tė
shenjave klinike me pėrfundimet laboratorike nga mjeku specialist.

Artroza.
E njėjta kėshillė vlen edhe pėr artrozėn mė tė thjeshtė e deri te format e tjera reumatike. Analizat, edhe pse tė nevojshme, nuk mund tė jenė krejtėsisht tė sakta. Pėrkundrazi, ėshtė e nevojshme njė vizitė te mjeku specialist, i cili do tė bėnte vlerėsimin e tėrė situatės klinike dhe tė tė dhėnave laboratorike. Ky vlerėsim nuk do tė thotė vetėm njė “lexim” i thjeshtė
i radiografisė.

Mjekimi.
Ata qė vuajnė nga reumatizmi e dinė mirė se antiinflamatorėt,qė shėrbejnė pėr tė lehtėsuar dhimbjen, shkaktojnė dėmtime nė stomak e nė veshka. Kėshtu, duke u munduar qė tė mjekojnė njė sėmundje, shkaktojnė njė tjetėr. Tani pėr tani, reumatologėt po presin me padurim pėrfundimet e njė gjenerate tė re barnash, tė ashtuquajtura frenues tė COX 2, qė nuk janė tė dėmshėm pėr stomakun dhe veshkat.

Zbulimet mė tė fundit mbi “dhembjet e lehta”

-Klima . Nuk ėshtė e vėrtetė se lagėshtia shkakton reumatizmin. Ajo reumatizmin e bėn vetėm mė tė rėndė.
-Uji . Ata qė mbajnė shpesh duart nė ujė nuk janė mė tė rrezikuar se tė tjerėt. Por, nėse vuan nga rumatizmi, atėherė ajo shton dhembjet.
-Pesha. Ata qė kanė peshė mė tė dobėt trupore vuajnė mė shumė se ata qė kanė disa kilogramė mė tepėr, por jo shumė.
-Dieta. Tė hash fruta e perime ndihmon. Mė mirė ėshtė tė pakėsohet pėrdorimi
i mishit, i verės, dhe i ushqimeve me erėza.
-Dhembje e shpinės . Mjekimi i vetėm ėshtė pushimi i plotė. Sipas statistikave, tė gjitha dhembjet e belit zgjasin njė javė, qofshin tė kuruara
ose jo me pomada tė ndryshme apo me antiinflamatorė.
-Dhembje te qafės . Njė ndėr tri rastet, ka prejardhje psikologjike. Ndėr sėmundjet reumatike ėshtė mjaft e fortė trashėgimia gjenetike. Por mund tė bėhet diē edhe pėr tė larguar rrezikun e sėmundjes.
-Ushtrimet fizike . Janė themelore. Duhen bėrė vazhdimisht, por tė mos teprohet me to.
Not e gjimnastikė ; kėto janė sportet qė rekomandohen mė sė shumti. Por, pėr mė tė moshuarit janė mė tė pėrshtatshme shėtitjet e gjata.
-Shumė qumėsht. Kjo vlen pėr tė gjithė. Ata qė vuajnė nga osteoporoza (mungesa e kalciumit) duhet tė pinė 4-5 gota qumėsht nė ditė.
-Dielli e ajri i pastėr . Janė aleatėt tjerė pėr njė formė tė mirė fizike e pėr tė gėzuar njė shėndet sa mė tė mirė.

Vuani nga reumatizmi?
Pėr tė vuajtur sa mė pak, tani ka njė mėnyrė tė re: “ekonomia artikulare”.
Pėr pacientė tė prekur nga sėmundje reumatike edhe veprimet mė tė thjeshta si: hapja e njė dritareje, e njė dere, mbathja e kėpucėve, hapja e njė shisheje etj., shkaktojnė njė mbledhje tė kyēeve, dhembje qė sjellin rrezikun e pėrkeqėsimeve tė mėtejshme. Por nuk janė vetėm barnat pėr tė lehtėsuar dhembjet e tė sėmurėve nga reumatizmi. Ka edhe njė mėnyrė tjetėr tė quajtur “ekonomia artikulare”.
Cila ėshtė ajo ?
Ėshtė tėrėsia e njė programi terapeutik dhe e mjeteve qė u mundėsojnė pacientėve tė mėsojnė pėrdorimin e duarve e kėmbėve, duke shmangur sforcimet e tepėrta tė kyēeve. Kjo metodė bėn parandalimin e pėrkeqėsimit
tė mėtejshėm tė sėmundjes, si dhe rifitimin e funksioneve tė humbura tė gjymtyrėve.
-Mėsimi i gjesteve . Mos e mbani kurrė ēantėn tė varur
nė bėrryl, por gjithmonė nė shpatull. Mos mbathni kurrė kėpucė me taka tė larta, tė ngushta, ose mjaft tė holla. Kur shkruani, mė mirė pėrdorni
njė laps ose stilolaps tė trashė, nė vend tė ndonjė lapsi pėrmasash normale. Kur ngrini njė radhė pjatash, mė mirė bėjeni kėtė veprim duke i vendosur tė tėrė gishtat nėn to, sesa duke e mbajtur gishtin tregues mbi to.
-Mjetet.
Thika qė kursejnė energjinė, ēelės konservash, ēelės shisheje. Kėto mjete lejojnė njė hapje mė tė lehtė tė tyre nga njerėzit qė kanė probleme me duart. Pėr ata qė vuajnė nga “kėmba e diabetit” ose ajo “reumatike” tani gjenden kėpucė qė pėrshtaten sipas kėmbės. Ato kanė aftėsinė tė rishpėrndajnė peshėn e trupit mbi shputėn e kėmbės

Imedica

Barbi
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia: Female
Numri i postimeve Numri i postimeve: 11902
Vendndodhja Vendndodhja: Ne ferr
Hobi Hobi: Librat kohet e fundit
Humor Humor: o sa kom qesh
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit: 03/07/2009
Falenderimet Falenderimet: 121

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė kurohet reumatizmi

Mesazh nga Barbi prej Mon Nov 30, 2009 3:06 pm

Si ta kuroni reumatizmin nė dimėr me kura popullore


Shkaqet e sėmundjeve reumatizmale, kėshilla

Reumatizma, e cilėsuar ndryshe edhe si sėmundja e moshės sė tretė, ka lidhje tė ngushtė me vendbanimin e personave tė prekur. Sipas specialistėve, kjo sėmundje nė vendin tonė ėshtė shumė e pėrhapur, kjo pėr shkak tė klimės dhe kushteve tė punės dhe banimit. Kurat mė tė mira, sipas mjekėve specialistė, janė barishtet. Nė farmacitė bimore, ekzistojnė bimė tė perėndimit qė janė tė shumta pėr sa i pėrket llojeve.
Pėrzierje e bimėve qė tregtohet ėshtė tretur nė alkool bimėsh 39 gradė dhe quhet Schenden Bitter dhe bashkė me tė edhe njė lloj kremi i quajtur Calendula Saslbe dhe ėshtė e pėrbėrė nga yndyra dhe lulja e quajtur Calendula Officinalis qė, ndryshe nė gjuhėn e popullit quhet lule duhani, sepse i ka gjethet tė ngjashme me tė.

Shkaqet
Shkaqet e sėmundjeve reumatizmale janė tė pėrgjithshme dhe lokale, shpjegojnė reumatologėt duke pohuar se shkaqet lokale, pra tė pjesėve tė ndryshme tė trupit, janė tė shpeshta gjatė artrozės. Sipas tyre, sa herė qė sforcohet njė nyjė, duhet tė mendohet pėr rrezikun e dėmtimit tė saj, sidomos ato me natyrė sportive dhe profesionale nga mikrotraumat, kjo mundėsi shtohet nė rast se kemi tė bėjmė me njė anomali anatomike tė fituar apo tė lindur, e cila ndikon fuqishėm mbi artrozė. Ndėrsa ndėr shkaqet e pėrgjithshme, specialistėt pėrmendin moshėn, e cila pėrbėn njė faktor etiologjik ku artroza sa vjen e theksohet. Ndėrkohė, faktori gjenetik, pra trashėgimia, sipas mjekėve ndikon sidomos nė formėn e artrozės sė gishtave tė kėmbėve dhe tė duarve, ku viktimė e kėsaj, sipas tij, janė sidomos femrat. Po ashtu klima e ftohė ndikon shumė nė rėndimin e artrozės poliartikulare, e cila prek duart dhe viktimė janė sidomos gratė pas tė 50-ve, kur kjo kombinohet me perimenofrazėn, por te gratė edhe mbipesha ėshtė faktor negativ pėr sėmundjet reumatizmale.

Kėshillat

Kremrat qė janė tė pėrbėrė me kėto lloj bimėsh, kanė njė pėrdorim shumė tė lehtė, me to lyen lėkurėn, nė pjesėn ku ke dhimbje para se tė vesh kompresėn e lagur me Scheden Bitter. Pėr kompresė merret njė garzė nė madhėsi tė vendit ku e ke dhimbjen dhe e lag me kėtė lloj tretjeje bimėsh, mė pas e vendos nė vendin e dėshiruar dhe e mbėshtjell me qese najloni dhe e shtrin mirė nė mėnyrė qė tė mos depėrtojė ajri e as tė lagen apo ndoten rrobat, por pėr mė tepėr kjo mėnyrė pėrdoret pėr tė mbajtur nxehtėsinė, sepse po depėrtoi tė ftohtit, atėherė kompresa duhet tė hiqet sepse nė vend tė kurojė, ajo shkakton dėme. Pėr tė ruajtur ngrohtėsinė dhe pėr tė mos lėvizur kompresa, duhet ta mbėshtjellėsh garzėn me qese najloni edhe me njė copė tė leshit apo tė pambuktė dy apo tre fish dhe ta lidhėsh me ndonjė shami apo diēka elastike qė tė mos lėvizi kompresa.

Plazhi

Rėra, e nė veēanti, rėra e pastėr ėshtė tepėr efikase pėr kurimin e reumatizmės. Kėshilla numėr njė e specialistėve ėshtė qė tė gjithė personat qė kanė probleme me kėtė sėmundje, duhet tė shfrytėzojnė nė maksimum, rėrėn gjatė orėve tė mėngjesit dhe tė pasdites, pasi nė drekė temperatura ėshtė shumė e lartė dhe ėshtė e pamundur qė trupi ta durojė atė. Ndėrkohė, pas njė studimi tė kryer me 200 atlete, pėr 2 vjet studiuesit kanė dalė nė njė rezultat: sporti i bėn mirė kockave. Disa ushtrimeve tė kombinuara kanė treguar se sporti i bėn mirė forcimit dhe kalcifikimit tė kockave. Vihet re qė njerėzit qė nuk merren me sport kanė njė shkallė tė lartė plogėshtie e cila vjen si shkak i mosmarrjes me sport. Ndėrkohė qė kėta persona shpesh vuajnė nga sėmundje tė kategorisė reumatizmale, duke sjellė probleme tė dukshme pėr shėndetin. >

Barbi
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia: Female
Numri i postimeve Numri i postimeve: 11902
Vendndodhja Vendndodhja: Ne ferr
Hobi Hobi: Librat kohet e fundit
Humor Humor: o sa kom qesh
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit: 03/07/2009
Falenderimet Falenderimet: 121

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė kurohet reumatizmi

Mesazh nga Barbi prej Mon Nov 30, 2009 3:07 pm

Disa kėshilla si ta kurojmė reumatizmin

1- Bėni dy herė nė javė ushtime gjimnastikore
2- Merrni herė pas herė, (njė herė nė dy ose tre muaj) tableta multivitaminė
3- Jetoni nė ambiente qė nuk janė tė ftohta
4- Bėni plazh ēdo vit dhe e rėndėsishme ėshtė qė tė shtriheni nė rėrėn e mėngjesit dhe pasdites
5- Pini sa mė shumė ēarja me bimė jeshile
6- Pėrdorni ujė mineral
7- Hani sa mė shumė fruta mė vitaminė C dhe A
8- Sa herė qė ndjeheni tė lodhur pėrdorni paracetamol, ose medikamente tė tjera me pėrmbajtje paracetamoli.

Sporti mban larg reumatizmin

Specialistėt kėshillojnė qė duke u marrė me sport tė paktėn dy herė nė javė, i bėn mirė kockave, jo vetėm duke i forcuar ato, por edhe duke ndihmuar procesin e kalcifikimit, mjaft i domosdoshėm pėr njeriun. Madje kjo ėshtė njė ndėr mėnyrat kryesore pėr tė mbajtur sa mė larg vetes, reumatizmin. Jo pak, por tridhjetė ditė nė vit, mjekėt rekomandojnė plazh, pėr tė gjithė personat qė kanė probleme me reumatizmin. Sipas tyre, ėshtė shumė e rėndėsishme, qė ato tė shtrihen nė rėrėn e plazhit nė mėngjes dhe nė darkė. Ndėrkohė qė pėrdorimi i bimėve jeshile ėshtė shumė i kėshillueshėm. Ato duhet tė zihen pėr rreth 20 minuta dhe mė pas do tė pihen pėr tė lehtėsuar dhimbjet reumatizmale.

Analgjetikėt kurojnė sėmundjen

Analgjetikėt janė ilaēe qė lehtėsojnė dhimbjen pa e ulur inflamacionin. Ato janė shumė efektive nė uljen e dhimbjeve tė lehta dhe jo shumė tė forta, tė ngjashme me atė tė dhimbjes sė kokės ose tė dhėmbit. Ato nuk kanė efekte anėsore si ilaēet e tjera . Analgjetikėt japin efekt shpejt zakonisht brenda njė ore. Ēlirimi nga dhimbja zgjat zakonisht nga 4 deri nė 8 orė. Kėto ilaēe funksionojnė duke penguar dėrgimin e sinjaleve dhe dhimbjes nė tru ose duke penguar vetė trurin qė tė marrė sinjale. Acetaminophen pėrbėrėsi aktiv qė ndodhet tek analgjetikėt mė tė pėrdorur. Pėrfshi ato qė nuk kanė aspirinė nė pėrbėrjen e tyre si: Anacin, Execedrin, dhe Tylenol. Dy vitamina janė shumė tė rėndėsishme pėr trupin e njeriut dhe ndihmojnė nė shmangien e problemeve reumatizmale, ato janė vitamina C dhe A.

Problemet qė sjell artriti reumatik

Pezmatimi reumatik i nyjeve trupore (kyēeve) ose ndryshe artriti reumatik ėshtė njė sėmundje malcuese, qė shpesh nis nė nyjet e vogla, nė duar dhe kėmbė. Kyēet ėnjten, tė dhembin dhe nė rastin e malcimit tė madh ato bėhen tė nxehta. Malcimi ēon nė sertėsi nė kyēe, sidomos kur njeriu ēohet nė mėngjes apo ka qėndruar nė njė vend pėr njė kohė tė gjatė. Mė e zakonshmja ėshtė qė kyēet preken po aq shumė nė tė dyja anėt e trupit. Malcimi nis nė indet e kupės sė kyēit. Nėse malcimi vazhdon pėr njė kohė tė gjatė mund tė dėmtojė pjesė tė ndryshme nė kyē dhe rreth tij si kėrcet e kyēit, kockat, gilcat dhe ligamentet. >

Barbi
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia: Female
Numri i postimeve Numri i postimeve: 11902
Vendndodhja Vendndodhja: Ne ferr
Hobi Hobi: Librat kohet e fundit
Humor Humor: o sa kom qesh
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit: 03/07/2009
Falenderimet Falenderimet: 121

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė kurohet reumatizmi

Mesazh nga Barbi prej Mon Nov 30, 2009 3:08 pm

Kush ndikon nė shfaqjen e artritit

Studiuesit nuk kanė arritur akoma tė sqarojnė shkaqet qė ēojnė nė artritin reumatik. Me sa duket ka shumė faktorė qė marrin pjesė. Ėshtė konstatuar se ka disa prirje tė trashėgueshme qė pėrbėjnė njė rrezik mė tė madh pėr t’u kapur nga artriti reumatik. Rreziku pėr t’u kapur nga njė variant mė i rėndė i sėmundjes mund tė jetė gjithashtu i trashėgueshėm. Tek dikush qė ka prirje pėr t’u kapur nga kjo sėmundje mundet qė disa lloj infektimesh tė bėjnė qė ajo tė shpėrthejė. Faktorėt hormonalė, por edhe tuhatja mund tė ndikojnė nė tė. Gratė preken nė mė tepėr se dyfishin e rasteve sesa burrat. Artriti reumatik mund tė shfaqet nė tė gjitha moshat, por mosha mesatare tek ata qė sėmuren ėshtė 55 vjeē. Kjo sėmundje gjendet nė tė gjithė botėn dhe ėshtė pothuajse njėlloj e zakonshme nė tė gjitha anėt e botės.

Reumatizma dhe sėmundjet e gjymtyrėve

Reumatizma ėshtė sėmundje qė shfaqet nė kyēet e gjymtyrėve, nė muskuj ose nė pjesė tė tjera tė trupit dhe qė shoqėrohet me dhimbje, me tė therura dhe me ėnjtje. Reumatizma, e cilėsuar ndryshe edhe si sėmundja e moshės sė tretė, ka lidhje tė ngushtė me vendbanimin e personave tė prekur. Sipas specialistėve, kjo sėmundje nė vendin tonė ėshtė shumė e pėrhapur, kjo pėr shkak tė klimės dhe kushteve tė punės dhe banimit. Kurat mė tė mira, sipas mjekėve specialistė, janė barishtet. Shkaqet e sėmundjeve reumatizmale janė tė pėrgjithshme dhe lokale, shpjegojnė reumatologėt duke pohuar se, shkaqet lokale, pra tė pjesėve tė ndryshme tė trupit, janė tė shpeshta gjatė artrozės. Sipas tyre, sa herė qė sforcohet njė nyjė, duhet tė mendohet pėr rrezikun e dėmtimit tė saj, sidomos ato me natyrė sportive dhe profesionale nga mikrotraumat.

Kėshillat qė duhet tė ndiqni pėr luftuar reumatizmin

Tė gjithė pacientėt qė vuajnė nga reumatizma nuk duhet ta pinė asnjėherė ēajin nė njė enė metali, por vetėm nė enė plastike ose prej druri. Madje, mjekėt rekomandojnė qė edhe vetė ēaji tė mos zihet nė njė enė metali, por qelqi apo porcelani. Nė kėtė rast, sapo tė keni pirė as gjysmėn e gotės, dhimbjet kanė tendencė pėr tė pushuar. Kompresa nė vendin e dhimbjeve ėshtė nė tė shumtėn e rasteve qetėsuesi numėr njė qė ndalon dhimbjen. Por pėr reumatizėm afatgjatė, mjekėt rekomandojnė pirjen e produkteve bimore, si dhe kompresat nė vendet mė tė theksuara me reumatizėm. Gjithashtu, dy vitamina janė shumė tė rėndėsishme pėr trupin e njeriut dhe ndihmojnė shumė nė shmangien e problemeve reumatizmale, ato janė Vitamina C dhe A.

Shfaqja e sėmundjes

Reumatizma, e cilėsuar ndryshe edhe si sėmundja e moshės sė tretė, ka lidhje tė ngushtė me vendbanimin e personave tė prekur. Sipas specialistėve, kjo sėmundje nė vendin tonė ėshtė shumė e pėrhapur pėr shkak tė klimės dhe kushteve tė punės dhe banimit. Kurat mė tė mira, sipas mjekėve specialistė, janė barishtet. Nė farmacitė bimore ekzistojnė bimė tė Perėndimit qė janė tė shumta pėrsa i pėrket llojeve. Pėrzierja e bimėve, qė tregtohet, ėshtė tretur nė alkool bimėsh 39 gradė dhe quhet Schenden Bitter dhe bashkė me tė edhe njė lloj kremi i quajtur Calendula Saslbe dhe ėshtė e pėrbėrė nga yndyra dhe lulja e quajtur Calendula officinalis, qė ndryshe nė gjuhėn e popullit quhet lule duhani, sepse i ka gjithėt tė ngjashme me tė.

Shkaktarėt e sėmundjeve reumatizmale

Shkaqet e sėmundjeve reumatizmale janė tė pėrgjithshme dhe lokale, shpjegojnė reumatologėt. Ata pohojnė se shkaqet lokale, pra tė pjesėve tė ndryshme tė trupit, janė tė shpeshta gjatė artrozės. Sipas tyre, sa herė qė sforcohet njė nyje, duhet tė mendohet pėr rrezikun e dėmtimit tė saj, sidomos ato me natyrė sportive dhe profesionale nga mikrotraumat. Kjo mundėsi shtohet nė rast se kemi tė bėjmė me njė anomali anatomike tė fituar apo tė lindur, e cila ndikon fuqishėm mbi artrozė. Ndėrsa ndėr shkaqet e pėrgjithshme specialistėt pėrmendin moshėn, e cila pėrbėn njė faktor etiologjik, ku artroza sa vjen e theksohet. Ndėrkohė, faktori gjenetik, pra trashėgimia, sipas mjekėve, ndikon sidomos nė formėn e artrozės sė gishtave tė kėmbėve dhe tė duarve, ku viktimė e kėsaj, sipas tij, janė sidomos femrat. Po ashtu, klima e ftohė ndikon shumė nė rėndimin e artrozės poliartikulare, e cila prek duart dhe viktimė janė sidomos gratė pas tė 50-ve, kur kjo kombinohet me perimenofazėn, por te gratė edhe mbipesha ėshtė faktor negativ pėr sėmundjet reumatizmale.

Kėshillat e specialistėve

Kremrat qė janė tė pėrbėrė me kėto lloj bimėsh kanė njė pėrdorim shumė tė lehtė, me to lyen lėkurėn nė pjesėn ku ke dhimbje para se tė vėsh kompresėn e lagur me Scheden Bitter. Pėr kompresė merret njė garzė nė madhėsi tė vendit ku e ke dhimbjen dhe e lag me kėtė lloj tretjeje bimėsh, mė pas e vendos nė vendin e dėshiruar dhe e mbėshtjell me qese najloni dhe e shtrin mirė nė mėnyrė qė tė mos depėrtojė ajri e as tė lagen apo ndoten rrobat, por pėr mė tepėr kjo mėnyrė pėrdoret pėr tė mbajtur nxehtėsinė, sepse po depėrtoi i ftohti atėherė kompresa duhet tė hiqet se nė vend tė kurojė, ajo shkakton dėme. Pėr tė ruajtur ngrohtėsinė dhe pėr tė mos lėvizur kompresa, duhet ta mbėshtjellėsh garzėn me qese najloni edhe me njė copė tė leshtė apo tė pambuktė dy apo trefish dhe ta lidhėsh me ndonjė shami apo diēka elastike qė tė mos lėvizė kompresa.

Pezmatimi (artriti) reumatik i kyēeve

Pezmatimi reumatik i nyjeve trupore (kyēeve) ose ndryshe artriti reumatik (angl. rheumatoid arthritis) ėshtė njė sėmundje malcuese qė shpesh nis nė nyjet e vogla, nė duar dhe kėmbė. Kyēet ėnjten, tė dhembin dhe nė rastin e malcimit tė madh ato bėhen tė nxehta. Malcimi ēon nė sertėsi nė kyēe, sidomos kur njeriu ēohet nė mėngjes apo ka ndejtur nė vend pėr njė kohė tė gjatė. Mė e zakonshmja ėshtė qė kyēet preken po aq shumė nė tė dyja anėt e trupit. Malcimi nis nė indet e kupės sė kyēit. Nėse malcimi vazhdon pėr njė kohė tė gjatė mund tė dėmtojė pjesė tė ndryshme nė kyē dhe rreth tij si kėrcet e kyēit, kockat, gilcat dhe ligamentet. Lėvizshmėria nė kyēe keqėsohet dhe kyēi nė disa raste mundet tė keqvendoset. Nė raste tė rralla mundet qė edhe organe tė tjera nė trup tė malcohen, si pėr shembull pleura, cipa e zemrės, enėt e gjakut dhe sytė.

Barbi
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia: Female
Numri i postimeve Numri i postimeve: 11902
Vendndodhja Vendndodhja: Ne ferr
Hobi Hobi: Librat kohet e fundit
Humor Humor: o sa kom qesh
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit: 03/07/2009
Falenderimet Falenderimet: 121

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė kurohet reumatizmi

Mesazh nga Barbi prej Mon Nov 30, 2009 3:10 pm

Mė tė prekurit

Gratė preken nė mė tepėr se dyfishin e rasteve sesa burrat. Artriti reumatik mund tė shfaqet nė tė gjitha moshat, por mosha mesatare tek ata qė sėmuren ėshtė 55 vjeē. Kjo sėmundje gjendet nė tė gjithė botėn dhe ėshtė pothuajse njėlloj e zakonshme nė tė gjitha anėt e botės. Studiuesit nuk kanė arritur akoma tė sqarojnė shkaqet qė ēojnė nė artritin reumatik. Me sa duket ka shumė faktorė qė marrin pjesė. Ėshtė konstatuar se ka disa prirje tė trashėgueshme qė pėrbėjnė njė rrezik mė tė madh pėr t'u kapur nga artriti reumatik. Rreziku pėr t'u kapur nga njė variant mė i rėndė i sėmundjes mund tė jetė gjithashtu i trashėgueshėm. Tek dikush qė ka prirje pėr t'u kapur nga kjo sėmundje mundet qė disa lloj infektimesh tė bėjnė qė ajo tė shpėrthejė. Faktorėt hormonalė, por edhe tuhatja mund tė ndikojnė nė tė. Sot pėr sot nuk ėshtė i mundur parandalimi i kėsaj sėmundjeje. Rrjedha mund tė ngadalėsohet dhe nė disa raste ndalohet me ndihmėn e ilaēeve.

Gratė mė tė rrezikuara

Gratė preken nė mė tepėr se dyfishin e rasteve sesa burrat. Artriti reumatik mund tė shfaqet nė tė gjitha moshat, por mosha mesatare tek ata qė sėmuren ėshtė 55 vjeē. Kjo sėmundje gjendet nė tė gjithė botėn dhe ėshtė pothuajse njėlloj e zakonshme nė tė gjitha anėt e botės. Studiuesit nuk kanė arritur akoma tė sqarojnė shkaqet qė ēojnė nė artritin reumatik. Me sa duket ka shumė faktorė qė marrin pjesė. Ėshtė konstatuar se ka disa prirje tė trashėgueshme qė pėrbėjnė njė rrezik mė tė madh pėr t'u kapur nga artriti reumatik. Rreziku pėr t'u kapur nga njė variant mė i rėndė i sėmundjes mund tė jetė gjithashtu i trashėgueshėm. Tek dikush qė ka prirje pėr t'u kapur nga kjo sėmundje mundet qė disa lloj infektimesh tė bėjnė qė ajo tė shpėrthejė. Faktorėt hormonalė, por edhe tuhatja mund tė ndikojnė nė tė.

Sa zgjat sėmundja

Sipas mjekėsisė, artriti reumatik mund tė vazhdoje gjatė gjithė jetės, por edhe mund tė fshihet nga njė kohė nė tjetrėn. Mjekėt pėrpiqen qe t'u pakėsojnė dhembjet pacientėve tė tyre, si dhe tė parandalojnė ndonjė paralizė tė mundshme. Zakonisht, ata pėrdorin barna anti-malcim, si aspirina, etj; ushtrime fizike dhe deri nė operim tė kyēeve tė deformuara pėr rregullimin apo edhe zėvendėsimin e tyre me kyēe artificiale plastike apo prej ndonjė lėnde tjetėr. Pėr pėrcaktimin e sėmundjes kthehesh te doktori specialist reumatolog, dhe ai tė pėrshkruan ilaēet dhe kėshillat e nevojshme, tė cilat nėse pėrdoren pėrkrah kurave popullore tė mėposhtme.

Bimė mjekėsore dhe kėshilla tė posaēme pėr artritin reumatik

Hithra

Bimė e egėr barishtore qė nė kėrcellin e nė gjethet e saj tė dhėmbėzuara ka njė push tė imėt djegės dhe qė pėrdoret si bimė mjekėsore e pėr ushqim. Hithra pėrmban sasira tė konsiderueshme tė vitaminės A dhe C, vitaminė K, amin si histamina, serotoninė dhe minerale siē ėshtė hekuri shumė i rėndėsishėm pėr organizmin e njeriut. Pra, pėr shkak tė vlerave tė shumta qė ajo pėrmban dhe efektet e saj janė tė menjėhershme. Nė mjekėsinė popullore hithra njihet si mbretėresha e bimėve mjekėsore, pėr shkak tė efekteve tė saj pozitive nė shėrimin e disa sėmundjeve. Pėrdorimi i kėsaj bime gjatė periudhės sė pranverės ndihmon nė pastrimin e gjakut dhe te tė sėmurėt me anemi. Kėshillohet qė gjatė kėsaj kohe tė konsumohet sa mė shpesh bima e hithrės nė formė sallate ose dhe e gatuar nė supė ose byrek. Gjithashtu, mund tė pihen 3 gota ēaj nė ditė nga kjo bimė. Pėr tė pėrgatitur ēajin nevojitet njė lugė nga bima e tharė dhe e grimcuar. Kjo masė hidhet nė njė gotė me ujė tė nxehtė dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta. Mė pas kullohet dhe pihet 3 herė nė ditė nga njė gotė. Njė tjetėr mėnyrė pėr tė shėruar dhimbjet e reumatizmės ėshtė edhe vendosja e bimės sė freskėt nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me lėkurėn. Vendi i dhimbjes rrihet me bimėn e freskėt derisa te dallohet njė si pullė gjaku. Efektet anėsore tė hithrės janė ende tė panjohura. Por ėshtė thelbėsisht e dėmshme tė pėrdoret te personat, qė kanė akumulime ujore si pasojė e aktivitetit tė kufizuar tė zemrės dhe veshkave, pasi ėshtė njė ēaj qė nxit largimin e ujėrave nga trupi.

Rigoni

Tė gjithė i njohin vlerat e rigonit nė gatim. Jo vetėm kaq, pėrveē shijes aq tė mirė qė u jep ushqimeve, ėshtė dhe mrekullia qė bėn kjo bimė edhe nė mjekėsinė popullore. Pjesa qė ndihmon nė kurimin e sėmundjeve ėshtė e gjithė bima, por mund tė pėrdoren edhe gjethet e saj, tė mbledhura gjatė kohės sė lulėzimit nga qershori deri nė shtator. Gjethet tė jenė tharė nė mjedis tė mbyllur dhe tė jenė grimcuar, pasi nė kėtė mėnyrė vlerat e bimės nuk humbasin. Gjatė mbledhjes duhet pasur kujdes, pasi bima rritet e fshehur mes ferrave dhe pyjeve. Bima aromatike shpesh ėshtė me nuancė tė kuqe tė dobėt. Gjethet i ka tė holla dhe nė formė vezake. Kėrcelli i rigonit ka gjithmonė ngjyrė tė gjelbėr. Bima lulėzon nga muaji qershor deri nė shtator dhe ka njė lartėsi deri nė 15 centimetra. Gjendet nė ferra e pyje. Pėr pėrgatitjen e ēajit tė rigonit, merr njė lugė gjelle nga gjethet e tij tė thara dhe i hedh nė njė gotė, pastaj nė atė gotė hedh ujė tė vluar dhe e lė 15 min. Pastaj e kullon dhe e pi, dy herė nė ditė.

Farat e lulediellit

Farat e lules se diellit, pėr vetė pėrmbajtjen e tyre, kanė veti anti-malcuese tė kyēeve, mė tė fortė se ilaēi i njohur me emrin "Ibuprofen". Pėrvetėsimi i 250 gramė fara lule dielli ėshtė e barabartė me efektin e ilaēit mė tė mire anti-malcues tė kyēeve.

Qershia

Qershia pėrmban magnezium dhe botacium, i pari konsiderohet asgjėsues dhimbjesh, ndėrsa i dyti zvogėlues malcimi. Ngrėnia e disa kokrrave nė ditė do tė mjaftonte, qoftė edhe tė konservuara.

Peshku

Ngrėnia e peshkut dhe e vajit tė peshkut bėn dobi nė kurimin e malcimit tė kyēeve.

Lule fieri

Gjethet dhe degėt i "fierit" pėrdoren gjithashtu pėr kurimin e pėrdhesit (cermės) dhe reumatizmės. Pasi i pret degėt e fierit nė copa tė vogla, i vendos mbi vendin e dhembjes dhe i lidh me njė copė apo fasho. Nė fillim dhembjet do tė shtohen, por pėr njė kohė tė shkurtėr ato do tė eliminohen totalisht. Duhet pasur parasysh se fieri ėshtė dy llojesh: mashkull dhe femėr. Fieri mashkull nuk ka gjethe, as degė, as lule dhe as kokrra, ndėrsa fieri femėr i ka kėto dhe ky ėshtė pėr qėllim nė kėtė kurė.

Lėvizjet

Elimino lėvizjet apo qėndrimet qė i shtojnė lodhjet kyēeve. Mos qėndro gjatė dhe pa lėvizur nė njė pozicion. Planifiko qė mė parė pėr shėtitjet dhe aktivitet e ndryshme dhe bėjė jetėn sa mė tė thjeshtė qė tė mundesh, sepse tensionet ndikojnė negativisht nė sėmundjen tėnde. Mos e lodh trupin dhe aq mė tepėr kyēet.

Ēaji

Tė gjithė pacientėt qė vuajnė nga reumatizma, nuk duhet ta pinė asnjėherė ēajin nė njė enė metali, por vetėm qelqi ose prej druri. Madje mjekėt rekomandojnė qė edhe vetė ēaji tė mos zihet nė njė enė metali, por qelqi apo porcelani.

Dieta dhe ushtrimet

Nėse keni artrit reumatik ju mund tė humbni edhe oreksin ndoshta. Mund tė ndjeheni tė dobėt dhe tė pafuqishėm. Por pėr tė ruajtur shėndetin tuaj dhe pėr t’i mos lejuar simptomat qė tė pėrparojnė, ju duhet tė mbani njė dietė ushqimore tė balancuar dhe tė bėni ushtrime tė lehta. Pėrpiquni tė hani shumė fruta dhe perime. Pėrpiquni tė shmangni dhjamėra, gjalpė, qumėsht tė paskremuar, mish vici, derri, lope, qengji. Por duhet tė hani me shumė peshk. Gjithashtu mund tė hani pule dhe gjeldeti. Pėrpiquni tė konsumoni ushqime me pak kalori sepse kėshtu do tė bini nga pesha qė nė fakt bėn qė tė ulet pesha qė duhet tė pėrballojnė kyēet tuaja. Ju duhet tė merrni rregullisht vitamina sepse sėmundja juaj ju bėn deficitar nė disa lloj vitaminash si pėr shembull: Vitamina D, qė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr kockat. Gjithashtu duhet tė merrni edhe kalcium.

Artriti reumatik edhe i trashėguar

Rreziku pėr t’u kapur nga njė variant mė i rėndė i sėmundjes mund tė jetė gjithashtu i trashėgueshėm. Tek dikush qė ka prirje pėr t’u kapur nga kjo sėmundje mundet qė disa lloj infektimesh tė bėjnė qė ajo tė shpėrthejė. Faktorėt hormonalė mund tė ndikojnė nė tė. Sot pėr sot nuk ėshtė i mundur parandalimi i kėsaj sėmundjeje. Rrjedha mund tė ngadalėsohet dhe nė disa raste ndalohet me ndihmėn e ilaēeve. Dy ditė nė javė, specialistėt e shėndetėsisė rekomandojnė qė njerėzit tė merren me ushtrime gjimnastikore, kryesisht pėr kėmbėt, kyēet e duarve. Studiuesit nuk kanė arritur akoma tė sqarojnė shkaqet qė ēojnė nė artritin reumatik. Me sa duket ka shumė faktorė qė marrin pjesė. Ėshtė konstatuar se ka disa prirje tė trashėgueshme qė pėrbėjnė njė rrezik pėr t’u kapur nga artriti reumatik.

Periudhat aktive dhe tė qeta tė sėmundjes

Ai qė ka artritin reumatik mund tė pėrjetojė periudha tė qeta tė kėsaj sėmundjeje, por ndonjėherė vijnė disa periudha kur sėmundja ėshtė mė aktive. Gjatė kėsaj kohe njeriu ndjehet edhe mė i lodhur. Vėshtirėsitė qėndrojnė shpesh tek veprimet praktike nė shtėpi, nė punė dhe nė kohėn e lirė. Pėr tė zgjidhur disa andralla tė pėrditshme ka mjete tė ndryshme ndihmėse. Tetė kėshilla rekomandojė specialistėt, pėr tė lehtėsuar dhimbjet reumatizmale pėr tė gjithė njerėzit, kjo sėmundje ėshtė shumė e pėrhapur nė vendin tonė, pėr shkak tė klimės dhe kushteve tė jetesės. Faktorėt hormonalė, por edhe tuhatja mund tė ndikojnė nė tė. Malcimi ēon nė mpirje nė kyēe, sidomos kur njeriu ēohet nė mėngjes apo ka qėndruar nė vend pėr njė kohė tė gjatė.

Grupmoshat ku shfaqet artriti reumatik


Gratė preken nė mė tepėr se dyfishin e rasteve sesa burrat. Artriti reumatik mund tė shfaqet nė tė gjitha moshat, por mosha mesatare tek ata qė sėmuren ėshtė 55 vjeē. Kjo sėmundje gjendet nė tė gjithė botėn dhe ėshtė pothuajse njėlloj e zakonshme nė tė gjitha anėt e botės. Studiuesit nuk kanė arritur akoma tė sqarojnė shkaqet qė ēojnė nė artritin reumatik. Me sa duket ka shumė faktorė qė marrin pjesė. Ėshtė konstatuar se ka disa prirje tė trashėgueshme qė pėrbėjnė njė rrezik mė tė madh pėr t’u kapur nga artriti reumatik. Rreziku pėr t’u kapur nga njė variant mė i rėndė i sėmundjes mund tė jetė gjithashtu i trashėgueshėm. Tek dikush qė ka prirje pėr t’u kapur nga kjo sėmundje mundet qė disa lloj infektimesh tė bėjnė qė ajo tė shpėrthejė.

TO

Barbi
Perparues
Perparues

Gjinia Gjinia: Female
Numri i postimeve Numri i postimeve: 11902
Vendndodhja Vendndodhja: Ne ferr
Hobi Hobi: Librat kohet e fundit
Humor Humor: o sa kom qesh
Data e rregjistrimit Data e rregjistrimit: 03/07/2009
Falenderimet Falenderimet: 121

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi